OLIVERA NEDELJKOVIĆ PREPORUČUJE
„Giga pravi more” Jasminke Petrović (Kreativni centar, 2024)
„Najzad sam je pročitala! Godinama sam pokušavala da dođem do prve knjige Jasminke Petrović, objavljene pre skoro trideset godina! S obzirom na to da je prvo izdanje kratkog romana “Giga pravi more“ sa ilustracijama Dobrosava Boba Živkovića, čiji tiraž je odavno rasprodat, objavio SMS Tim talenata i da ga je relativno mali broj biblioteka tada nabavio, želja mi se ostvarila tek kada je nedavno Kreativni centar objavio ovu dirljivu, duboko emotivnu i, nadasve, važnu knjigu. Za njenu grafičku opremu pobrinula se Ana Petrović, svedeno, ali vrlo živopisno i sa mnogo simbolike, dočaravši vedrinu, čistotu, bezazlenstvo i snagu detinjih emocija, ali i premoć igre nad rušilačkim silama.
Iz mora koje jedno dete, u trenutku kada sve oko njega ruše projektili, stvara kao rođendanski dar svom drugu, biće jasno svima koji poznaju opus književnice koja je stekla bezrezervno poverenje mladih čitalaca i visoke ocene proučavalaca književnosti za decu, izronili su svi njeni docniji junaci. I ne samo to: priča o beskrajnoj odanosti, preranoj sazrelosti i stradanju dece u ratu, o besmislu zla i mržnje, o patnji svih koji su zahvaćeni vrtlogom istorijskih zbivanja na koje ne mogu da utiču, o tegobama izbeglištva, o moralnim dilemama i posledicama koje snose i oni koji su učesnici rata i oni koji odbijaju da se stave na jednu od zaraćenih strana, jeste zapravo priča koja će na različite načine snažno ođekivati u docnijim delima Jasminke Petrović. Ispripovedana na način dostojan najvećih majstora, koji najdublje progovaraju kroz ono što nije ni izrečeno ili je samo nagovešteno, priča o Gigi i Cvrčku jeste univerzalna pripovest o svima koji neumorno grade svetove i stvaraju lepotu u okruženju koje je drugačije nastrojeno. Njena radnja nije ni vremenski ni prostorno određena, a junaci se zovu onako kako nas, bilo gde i bilo kad, mogu nazvati oni koji nas vole. Dečaci u igri nalaze zaklon i uspevaju da zaborave na strahote koje se približavaju, iako kroz šum izmaštanih talasa i blistavo plavetnilo, i do njih jasno dopiru užasi stvarnosti. Zaboravljajući na oskudicu, na batine i poniženja koje trpe od roditelja koji ne mogu da izdrže preveliki pritisak, maleni junaci Jasminke Petrović nas nenametljivo, ali sasvim jasno opominju da se u izgubljeno vreme računaju se samo minuti koje provodimo bez onih koji nam nedostaju i da ništa što je bilo ne može da nestane. Pa ni čitav jedan raskošan, bezbedan i slobodan svet koji su im odrasli ostali dužni.“
- Olivera Nedeljković je književnica i bibliotekarka. Zaposlena je u Gradskoj biblioteci “Vladislav Petković Dis“ u Čačku. Autorka je prve postavke Muzeja poezije koji je prošle godine otvoren u čačanskoj biblioteci. Piše za decu i odrasle. Kad pročitate knjigu koju vam je preporučila, obavezno potražite i neku njenu knjigu. DECImetar preporučuje roman “Naša Nada“ u kome je glavna junakinja čuvena slikarka i Oliverina sugrađanka Nadežda Petrović.