DECIMETAR NA MAMUTFESTU: KIKA, SREĆAN ROĐENDAN!

Ako nikad niste išli na rođendan kod nekoga ko je star pola milenijuma, ne znate kakvu zabavu propuštate. Otkriće mamutice Kike koja se čuva u Narodnom muzeju Kikinda, već 16 godina obeležava se svakog septembra manifestacijom Mamut fest. Kustosi ali i svi drugi koji u organizaciji ovog događaja učestvuju iz godine u godinu čine da Mamut fest postane mesto okupljanja vesele i radoznale dečje publike.

Ove godine, Dečja kulturna geografija bila je Kikin gost a ovaj tekst nije ni blizu dovoljan da sabere sve utiske koje smo iz Kikinde poneli.

KAD MUZEJ POSTANE ROĐENDAONICA

Već na ulazu u zgradu Kurije, sačekale su nas zastavice, baloni i ozvučenje – da se zna da je rođendan. Kad muzej postane igraonica a kustosi animatori, dobar provod je zagarantovan.

Celodnevni program ovogodišnjeg Mamut festa bio je podeljen u dve celine. Tokom prepodneva u dvorištu muzeja održan je Bazar muzeja i ideja na kom su se predstavili gostujući muzeji a popodne je bilo rezervisano za tematske likovne radionica muzeja domaćina. Otvorena je i izložba ‚‚Muzej u očima dece‘‘ na kojoj je predstavljen rezultat rada na dečjim radionicama proteklog leta, a dan se završio koncertom za bebe i predstavom za stariju decu.

MUZEJ (JE LEPŠI) U OČIMA DECE

Interaktivna izložba koju su kustosi pedagozi priredili kako bi predstavili svoj rad sa grupom najmlađih sugrađana koji su leto proveli u muzeju, pokazala nam je kako svaki muzejski eksponat može biti sagledan na nov način. Naš domaćin, kustos pedagog Dragan Kiurski, posebno nam je skrenuo pažnju na novu vrednost koju eksponati dobijaju promenom ugla gledanja.

Radionice na kojima je grupa dece istraživala stalnu postavku i odabrala svoje favorite među eksponatima vodio je stručni tim Narodnog muzeja Kikinda. Oni ne kriju da su se sjajno zabavili dok su sa decom otkrivali zvuk sa gusala i gramofonskih ploča, nakit kakav su nosile najuglednije žene Banata, načine da se kruni i melje kukuruz… Na ovim programima govorilo se o novcu i novčanicama, o čuvanju hrane pre frižidera, o peglanju pre struje, krunjenju kukuruza na rice i mlinovima na konjski pogon.


Izložba je interaktivna pa su se i svi posetioci oprobali u svakoj od ovih aktivnosti: slušali su zvuk gusala i gramofona, merili su lekove na terazijama kao stari apotekari, oslikali novčanice, skinuli veš sa štrika i popeglali ga.

DOBRE IDEJE SU TU DA SE DELE: BAZAR MUZEJA I IDEJA

Nekoliko muzeja iz cele Srbije predstavilo je svoje programe za decu na Bazaru muzeja i ideja koji je održan u dvorištu muzeja tokom prepodneva. Bila je ovo prilika da zavirimo u programe od kojih neke već planiramo da posetimo u matičnoj kući.

Na štandu Narodnog muzeja Srbije upoznali smo se sa neobičnim slovima iz staroslovenskog jezika i saznali sve o programima za decu u Muzeju Vuka i Dositeja koji je sastavni deo nacionalnog muzeja.

Na štandu Narodnog muzeja Leskovac naučili smo šta su to amuleti i čemu služe a zatim su deca, pod budnim okom kustosa, napravila svoje amajlije.

Živo je bilo i na štandu muzeja Tera (Terra) gde smo se oprobali u vajanju, na štandu Narodnog muzeja Zrenjanin gde smo igrali društvenu igru inspirisanu njihovim gradom a mnogima se veoma dopao i susret sa najneobičnijim predstavnicima insekata koje su im predstavili kustosi Prirodnjačkog muzeja u Beogradu.

Najduže smo se zadržali na predstavljanju PTT muzeja, i to na njihovoj radionici ‚‚Poštanski satić‘‘. Nekoliko eksponata uvelo nas je u priču o istoriji poštanskog saobraćaja a zatim smo crtali, adresirali i pisali razglednicu iz Kikinde. One su zaista i poslate, i to ubacivanjem u veliko žuto sanduče a bake i deke ovih devojčica iskreno su se obradovale nekoliko dana kasnije kada im je poštar pokucao na vrata.

Kad smo već tu, red je da ulovimo mamuta: DRUŽENJE SA KIKOM

Pod zajedničkim nazivom ‚‚Kikine likovne zanimacije‘‘ niz kreativnih radionica inspirisanih mamutom održani su u drugom delu dana. Uz malu pomoć domaćina i njihovih saradnika, deca su pravila otiske mamutovih stopala, neobičnu igračku – Kikinu mrdalicu, maske da se i sami preruše i mamuta a oni najhrabriji, odvažili su se da lukom i strelom ulove mamuta.

I kad pomislite da je bogatom programu kraj i da je za jedna dan bilo i previše, tu su neumorni kustosi iz Narodnog muzeja Kikinda da pozovu na koncert za bebe i nešto stariju decu da obraduju predstavom ‚‚Ružno pače‘‘ Dečijeg pozorišta Subotica. Predstava bez ijedne reči, uz puno mimike i pantomime, a kako i priliči multietničkim sredinama, na kraju ovog dana još jednom nam je poslala poruku da je samo mašta bezgranična a da se razlike lako prevazilaze kada za to postoji volja.

Kika, hvala na gostoprimstvu. Bilo nam je zadovoljstvo!