BEOGRADSKA FILHARMONIJA ZA DECU: OZBILJNA MUZIKA ZA OZBILJNU PUBLIKU

Da su za prave umetnike deca najvažnija publika, svedoči i najbolji orkestar u Srbiji – Beogradska filharmonija. Koncerti za najmlađe na njihovom repertoaru pojavili su se pre petnaestak godina a danas su veoma važan i voljen deo programa. Za deceniju i po Beogradska filharmonija ugostila je na hiljade mališana svih uzrasta. Ovaj orkestar sa jednakim žarom nastupa za bebe, predškolce, đake i tinejdžere. Nije stoga neobično da su naročito ponosni na činjenicu da su već stasale prve generacije publike koja im dolazi na večernje koncerte a znaju se – ‚‚od malih nogu‘‘.

‚‚ZDRAVO, MI SMO ORKESTAR!‘‘

Poslednji u nizu koncerata za predškolce i školarce, ‚‚Zdravo mi smo orkestar‘‘, koji je izvođen u okviru oktobarskog repertoara aktuelne koncertne sezone, već je postao novi omiljeni program najmlađe publike.
Jelena Milašinović, PR Beogradske filharmonije, otkriva nam čarobnu formulu za veliki uspeh koji svi dečji koncerti postižu: ‚‚Najvažniji kriterijum koga se držimo je da programi budu adekvatno prilagođeni dečjem uzrastu kako repertoarski tako i po načinu prezentacije. Zato smo razvili dinamičnu saradnju sa glumcima, poznatim ličnostima u ulozi naratora i vizuelnim umetnicima, čije veštine decu dodatno motivišu da uđu u svet klasične muzike kroz maštu i zabavu.‘‘

U interakciji sa naratorima, deca upoznaju orkestar i instrumente, izvođače i kompozitore a ozbiljna muzika nalazi pravi put do njihovih srca. Za mnoge roditelje pravo je otkrovenje da deca mogu da vole Prokofjeva, Betovena, Sen Sansa i Vivaldija. Činjenica da generacije dece redovno dolazi na filharmonijske koncerte, podstiče tim BGF na inovativnost i raznolikost. Iz tog razloga oni svake godine spremaju nov dečiji koncert a sa radošću se sećaju najuspešnijih. Među njima su Vivaldijeva ‚‚Godišnja doba‘‘ i aktuelan koncert “Zdravo, mi smo orkestar” kroz koji se predstavljaju različite orkestarske grupe uz veoma zabavnu, štosnu i stilski raznovrsnu muziku.

Prvu posetu filharmoniji mališani pamte po lepom a njihovi izvođači po brojnim anegdotama koje su im ulepšale ne samo dan, već i celu koncertnu sezonu. Do ovih druženja neki filharmoničari nisu ni slutili da sviraju kontrabUs, violonče ili crvenu trubu (kontrafagot) niti da koncertna publika može biti toliko slobodna i opuštena da počne da naručuje pesme koje voli.

IZAZOVI KAO NOVE PRILIKE: DRUŽENJA U DOBA KORONE

U vreme pandemije, kada su se ustanove kulture za publiku zatvarale, Beogradska filharmonija stigla je u domove mnogih od nas. U vreme najveće socijalne distance koju pamtimo, filharmonija nam je bila – nikad bliža.

Za ovaj neobičan i vrlo uspešan iskorak možemo da zahvalimo sjajnom timu na čelu sa Jelenom Milašinović koja kaže da Beogradska filharmonija izazove posmatra kao prilike pa su nov način života iskoristili da relizuju digitalne programe i druženja.

Proleća 2020. godine održan je niz muzičkih proba za decu koji su se emitovali uživo na mrežama a na zvaničnom sajtu BGF postavljeno je nekoliko dečjih koncerata koji su i dalje dostupni za preslušavanje. Na dnu ovog teksta ostavljamo vam link i toplo preporučujemo svaki od koncerata koji se na njemu nalaze: ‚‚Peća i vuk‘‘ Sergeja Prokofjeva, ‚‚Karneval životinja‘‘ Sen Sansa, ‚‚Veštica i maestro‘‘ Hauarda Grifitsa.

O utiscima publike Jelena Milašinović kaže: ‚‚Fantastične su reakcije, ne samo zbog značaja koji su muzički programi imali u periodu osiromašenom za uobičajeni način života, već i zbog njihovog kvaliteta, i načina prilagođavanja prezentacije u digitalnoj sferi koja je deci jednako priorodna kao i ovaj “analogni” svet.‘‘

OTVORENE PROBE: U GOSTIMA KOD BEOGRADSKE FILHARMONIJE

Ukoliko poželite da Beogradsku filharmoniju ‚‚upoznate‘‘ izbliza, otvorene probe koje organizuju svakog meseca u saradnji sa školama i vrtićima najbolji su način za to.
U prvom delu ovog programa, deca sede na mestima filharmoničara i upoznaju se sa drugačijim zvucima i instrumentalnim bojama, a u drugom delu slušaju njihovo spajanje, odnosno celokupni orkestar koji započinje probu sa dirigentom.

Ovo druženje, po rečima Jelene Milašinović, nosi izuzetno snažne poruke za najmlađe: ‚‚Jedna od najvažnijih lekcija koju ih učimo se odnosi na značaj tima, jer orkestar mora da svira zajedno, uz puno slušanja, poveranja, oslonca i osećaja jednih za druge. Pored toga, učimo ih da muzičari stalno vežbaju bez obzira koliko su uspešni i vrhunski profesionalci u svom poslu.‘‘

Otvorene probe iznedrile su i dve zvezde po kojima mnogi mališani pamte filharmonijska druženja. Tamara i Slavica (violistkinja Tamara Marinković Tomić i violinistkinja Slavicu Perić) prepoznatljiva su lica među najmlađom filharmonijskom publikom koje sa decom sjajno komuniciraju i neretko su ‚‚domaćice‘‘ filharmonijskih koncerata i druženja na otvorenim probama.

PRAZNICI NAM STIŽU: VREME JE ZA NOVOGODIŠNJI IZAZOV

Ko prati raznovrsne programe koje tim Beogradske filharmonije organizuje kako bi popularizovao rad svog orkestra, sigurno mu nije promakao ‚‚Novogodišnji izazov‘‘. O ideji za jedan od omiljenijih novijih projekata Jelena Milašinović kaže da su inspiraciju pronašli u čuvenim novogodišnjim koncertima svoje kuće koji su postali brend za sebe.

‚‚Ta prelepa histerija za šašavim, neobičnim ali uvek optimističnim krajem godine na filharmonijski način, inspirisala nas je da napravimo prazničnu porodičnu aktivaciju za decu kako bi i oni imali kreativnog učešća i igrali se zajedno sa Beogradskom filharmonijom. Zvezda 2022. godine je perkusionista Aleksandar Sale Radulović koji je celokupnu internet zajednicu naučio kako da od kuhinjskih elemenata napravi instrumente. Oduševljeni smo interakcijom publike i njihovim kreativnim odgovorima, a virtuozi koji su to najbolje usvojili bili su nagrađeni. Naravno da nastavljamo sa ovom vrstom izazova i naredne, 2023. godine jer oni već postaju nova filharmonijska tradicija.‘‘

‚‚U INAT SVIMA I UPRKOS SVEMU‘‘, VIDIMO SE U FILHARMONIJI!

Dok nestrpljivo čekamo novogodišnji izazov i martovske koncerte, sugerišemo vam da porodično uživate u sjajnim onlajn sadržajima koje nam Beogradska filharmonija na svom sajtu i YouTube kanalu nudi.

Da parafraziramo moto jedne skorašnje kampanje, u inat svima (koji misle da deca ne vole klasiku) i uprkos svemu (brojnim šarenijim ali ne i kvalitetnijim sadržajima), vidimo se u Beogradskoj filharmoniji!

Preporučujemo vam da poslušate:

Kamij Sen-Sans, Karneval životinja

Sergej Prokofjev, Peća i vuk

Hauard Grifits, Veštica i maestro

Novogodišnja muzička bajka

* Fotografije korišćene u tekstu vlasništvo su Beogradske filharmonije. Autor fotografija je Marko Đoković.