DEVOJČICE KOJE ĆETE OBOŽAVATI: MALE KNJIŽEVNE JUNAKINJE NA POZORIŠNIM DASKAMA

Da su LJUBAV, HRABROST I DOBROTA ženskog roda, najbolje pokazuju posebne DEVOJČICE iz knjiga koje ćete zavoleti na prvo čitanje. Neke od njih stigle su i na pozorišnu scenu i uselile se u srca svoje publike na prvo gledanje.

Ovog Osmog marta preporučujemo vam tri predstave nastale na osnovu književnih dela čije su glavne junakinje – devojčice. Mi smo uživali u njihovim avanturama, divili se njihovoj hrabrosti i odvažnosti, delili njihovu tugu i njihovu sreću i sada želimo da dobar glas o njima putuje dalje.

HAJDI: devojčica uz koju generacije i dalje odrastaju

Predstava “Hajdi, Pozorište Boško Buha, Beograd

Uz avanture devojčice Hajdi spisateljice Johane Špiri zasigurno su odrasli današnji roditelji pa je ova predstava sjajan povod da povedete svoje dete u pozorište i zajedno uživate.

Poznata priča o devojčici koju na Alpima, daleko od sveta, odgaja deda a zatim je tetka odvodi u veliki grad da bude družbenica bogatoj ali bolesnoj i usamljenoj vršnjakinji Klari – u ovom scenskom uprizorenju zadržala je svu toplinu i emocije po kojima je pamtimo. Pored toga, Hajdi ima i važnu lekciju za svakog od nas: decu će naučiti da čuvaju prijatelje i da ne dozvole da ih ljubomora uništi a odrasle praštanju i pomirenju kao vrlinama kojih je sve manje u svetu otuđenosti.

Teško je reći da li će u ovoj predstavi više uživati deca ili velika deca (roditelji). U pozorišnom mraku najstarijeg dečjeg pozorišta, Hajdi, Klara i Petar osvetliće i vaša najlepša sećanja na detinjstvo i istom ljubavlju prigrliti srca vaših mališana.

KIA SIBIN: neobična devojčica u (dvanaestom) moru običnih

Predstava “Dvanaesto more“, Pozorište lutaka Niš

Da je napisao samo “na svetu je previše ostalih devojčica“ bilo bi dovoljno da Igora Kolarova poštujemo i volimo kao autora koji podržava autentičnost i bodri nas da ne odustajemo od sebe utapajući se u more običnih sa kojima “plivamo“ kroz svakodnevicu.

Dvanaesto more mnogo je više od te jedne, često citirane rečenice stoga istoimenu predstavu u produkciji Pozorišta lutaka Niš nikako ne smete da propustite ako ste istinski ljubitelji pozorišta.

Kia Sibin, Ang E Sol, gospođa Flo, Jedan plus Jedan – svi ti neobični junaci iz pera Igora Kolarova podstaći će i decu i roditelje da razmišljaju o odrastanju, prijateljstvu, usamljenosti, ali i o filozofskim pitanjima kao što su početak i kraj svega…

Metafora o Mesečevom vrtu, u kom Kia i Simona “gaje“ svoje prijateljstvo, kao i simbolika nedostajućeg tigra divno je polazište da sa decom razogovarate o tome šta istinsko prijateljstvo jeste, kako se ono stiče, neguje i čuva.

Zapljusnuti mudrošću iz Dvanaestog mora, mali gledaoci uploviće u priču bez kraja, onu koja ,,počinje mnogo pre svog početka i kad jednom počne, više se ne završava“ (Ang E Sol) a obojena je beskrajnom ljubavlju prema knjigama i pozorištem.

MULAN: ratnica koja ruši planine predrasuda

Predstava Mulan, Pozorište za decu i mlade, Kragujevac

Legenda o kineskoj ratnici koja se prerušila u muškarca kako bi umesto starog i bolesnog oca otišla u rat, nova je predstava na repertoaru kragujevačkog Pozorišta za decu i mlade.

Poznata priča koju su proslavili animirani i igrani film iz produkcija Volta Diznija u dramatizaciji Tijane Grumić preispituje jednakost, hrabrost i požrtvovanost u kontekstu savremenih problema. Rat se u ovoj verziji Mulan vodi za prirodne resurse a tradicija kao set nametnutnih normi preispituje se iz temelja.

“Tradicija je kao planina – pomeriš li samo jedan kamen, pokrenućeš lavinu. A kome još treba lavina?“ – u ovaj životni savet koji Mulan dobija od oca stalo je teško breme koje na svojim leđima nose oni koji su dovoljno hrabri da menjaju svet u kom žive.

I tradicija je, da se vratimo na početak, ženskog roda ali je prema ženama retko blagonaklona. Zato ćemo o devojčicama, devojkama i ženama koje su kroz istoriju, kulturu, umetnosti, i kao akterke i kao izmaštane junakinje činile i čine ovaj svet (rodno) pravednijim mestom pisati češće i govoriti glasnije.

Svi mi kojima ovakva lavina promena treba u stvarnom životu – vidimo se u pozorištu!