U SUSRET 4. FESTIVALU ASTEŽA SRBIJA: USKOČI (U MAGIJU)


Decu i roditelje koji vole pozorište u prvoj nedelji novembra obradovaće Udruženje za razvoj pozorišta za decu i mlade (Asitež Srbija) bogatim programom koji su pripremili za 4. Festivala Asiteža Srbija (FAS) koji se održava pod sloganom ‚‚Uskoči‘‘.

Tim Dečje kulturne geografije na poziv Asiteža ‚‚uskače‘‘ u pozorišnu magiju na više lokacija u Beogradu i Lazarevcu od 2 – 6. novembra. Pozivamo vas da nam se pridružite a u susret FAS-u pripremili smo vam i neke preporuke.

Preporuke se odnose na predstave koje smo već pogledali i koje su prava poslastica za ljubitelje pozorišta.

BAMBI, Pozorište za decu i mlade Kragujevac

Lutkarska predstava o omiljenom književnom junaku mnogih generacija, lanetu Bambiju, još jedan je biser u nizu iz produkcije prošlogodišnjeg pobednika Asitež festivala – Pozorišta za decu i mlade Kragujevac.

‚‚Bambi‘‘ je predstava koja najmlađima donovi veliku lekciju o životu: uči ih da je život lep i da mu se treba radovati, ali i da ima i onu drugu stranu; da moraju da budu oprezni i da ne smeju svakome da veruju. Ova predstava suočava nas sa prolaznošću života, najpre simbolički kroz razgovor dva lista, a potom i kroz scenski prikaz smrti roditelja.

Zanimljivo je rediteljsko rešenje da kombinuje lutke i pozorište senki, te je u onom delu koji govori o lepoti života scenografija koloritna: brdašca su zelena a životinje su vesele i pune života.

Scene sa lovcima, u kojima životinje strahuju za život, prikazane su kroz pozorište senki. Tako je ukupna atmosfera u celoj sali siva i turobna i svi proživljavamo ono što se dešava na sceni.

Život je ipak lep i život je ciklus i to je ono što će kao najveći utisak najmlađa publika poneti kućama. Obrisaće suze koje su pustili za Bambijevom majkom i radovati se novom proleću i ozelenelom brežuljku pod kojim se rađa nov život – Bambijevo dete.

STRAHINJA, Prvo prigradsk pozorište – PULS teatar Lazarevac

Koliko je teško odrastati u savremenom svetu prepunom izazova, problema i nerazumevanja najbližih, najbolje zna tinjdžer Strahinja iz pera Jasminke Petrović. Predstava rađena po romanu ‚‚Ovo je najstrašniji dan u mom životu‘‘ problematizuje odrastanje iz ugla jednog mladića koji se oseća neshvaćeno i usamljeno.

Strahinja se teško nosi sa bolešću majke, činjenicom da mu je otac ostao bez posla, dosadnom sestrom štreberkom i njenim još dosadnijim momkom, nastavnicom u školi i zbunjenošću koju donose prva zaljubljivanja. Dok se problemi samo ređaju, mi osećamo svu teskobu bezizlazne situacije koja će njega snaći.

Scenski pokret i govor koji su ovoj predstavi dali autentičan pečat, doveli su u prvi plan sve unutrašnje sukobe koje Strahinja ima. Kao većina njegovih vršnjaka, i Strahinja svoje probleme doživljava tragično i oseća se bespomoćno jer od odraslih koji su mu bliski i važni, umesto podrške, dobija samo kritike i nerazumevanje.

Ova je predstava jednako važna za mlade i njihove roditelje i svima nam može biti smernica u ‚‚preživljavanju‘‘ puberteta. Strahinja je podsetnik i opomena da neprekidno osluškujemo svoju decu i sa njima gradimo odnos zasnovan na uzajamnom poštovanju i poverenju, da ne budemo dosadni i džangrizavi već prisutni i pristupačni.

JA SAM AKIKO, Kulturni centar Pančeva, BUDI festival i Festival ekološkog pozorišta Bačka Palanka

Monodrama o devojčici iz popularnog romana Stefana Tićmija ostavlja snažan utisak na publiku svih uzrasta. Ovo je predstava koja nas suočava sa usamljenošću kod dece i problemima koje nosi odrastanje sa samo jednim roditeljem.

Akiko je neobična devojčica: usamljena ali ne i nesrećna. Ona neodoljivo podseća na Malog princa: ne voli brojeve, druži se sa Baobabom, vozi srce na četiri točka i traga za ljubavlju.

Ona se igra rečima i ne mari za brojeve kritikujući tako površnost današnjeg sveta koji sve meri nekakvim ciframa. Kritika obrazovnog sistema koji teži da nas uniformiše stala u je u samo jednu rečenicu: ‚‚Vrata škole su kalup a ti si plastelin‘‘. Ona nas bodri da budemo hrabri i svoji onako kako nju tata bodri da sija poredeći je sa svećom – ‚‚Ti si vosak. Gaji to uže u sebi.‘‘.

Akiko je predstava za sve generacije: za decu koja se tek otiskuju u život, za roditelje koji od njih mnogo očekuju, za sistem koji teži da ih ukalupi.. Akiko će vam se uvući pod kožu, nasmejati vas i rasplakati, dopreće do vaših srca i ispuniti ih toplinom. Ako je, kako Akiko kaže ‚‚ljubav beskrajna potraga za toplinom‘‘, onda je ovom predstavom naša potraga okončana.

Završni pečat koji je ovoj predstavi dala scenografkinja Mina Miladinović, razlog je da je uvek i svuda preporučujemo istom rečenicom: ,,Ovo je predstava posuta čarobnim prahom‘‘. Da li je po sredi bukvalno ili figurativno značenje – otkrijte sami. Mi ni posle tri gledanja magije zvane Akiko nismo sasvim sigurni.