MUZEJ AFRIČKE UMETNOSTI: ČUVAR PRIČA ZA MALU I VELIKU DECU (2. DEO)

MAU ZA CELO DRUŠTVO: PROGRAMI ZA ŠKOLE

Tokom školske godine, Muzej afričke umetnosti organizuje programe za grupne posete, koji se zakazuju i najčešće održavaju kao vid ambijentalne nastave ili školske i vrtićke ekskurzije.
Na ovim susretima, nakon obilaska izložbi, deca igraju afričke društvene igre, uživaju u pričama, kao i u najrazličitijim umetničkim izrazima iz Afrike: muralskom slikarstvu, plesovima, vajarstvu ili drugim aktivnostima u skladu sa dogovorenom temom programa.

Među radionicama koje su ostavile najveći utisak na najmlađe posetioce, Marija Miloš izdvaja najuspešnije programe: Umetnost i mitovi naroda Joruba, Mankalomanija, Mini-modeli za afričke murale i osmišljene su kao prateći programi muzejskih izložbi (za navedene radionice, to su bile izložbe Ibeđi – dva puta rođeni, Mankala, misana igra i Tradicionalni murali Afrike). Takođe, primeri zapadnoafričkih maski koje su izložene na stalnoj postavci Muzeja, njihov vizuelni izraz, simbolika i značenja u matičnim kulturama, bili su nam polazište u osmišljavanju radionica Fantastične forme.‘‘

„Od skorijih tema, izdvojićemo i radionicu za decu Veksilogija u MAU: mapiranje Afrike koja povezuje podatke iz istorije i geografije, i tumačenje zastava kao simbola državnosti. Pedeset četiri afričke zemlje, njihove granice na mapi kontinenta, boje i drugi simboli na zastavama, bili su nadahnuće za igru u vidu kviza, podstrek za asocijacije na osnovu naziva jezera i reka, zatim su deca birala da na radionici crtaju i prave od papira ne samo jednu već po nekoliko zastavica. Tokom radionice umeli su često da se zadrže u razgovoru o slobodi i ravnopravnosti, i voleli su da slušaju priču o crno-beloj fotografiji Beograda ukrašenom zastavama mnogih zemalja sveta, snimljenoj 1961. godine, koju su videli na izložbi Nesvrstani svet u MAU.“

Grupnim posetama namenjen je i poseban likovni konkurs čiji se najuspešniji radovi izlažu i nagrađuju tokom manifestacije Afro festival.

AFROFESTIVAL

Poslednji vikend juna rezervisan je za manifestaciju Afro festival koju Muzej afričke umetnosti organizuje svake godine.
Tih dana u MAU održavaju se redavanja i razgovori, vođenja kroz izložbe, muzički i plesni nastupi, bazar i drugi programski sadržaji, a poseban značaj ima učešće ambasada afričkih zemalja na završnom danu festivala, Durbaru.

Vremenske prilike uglavnom su povoljne da se programi tokom Afro festivala izvode u bašti Muzeja. U ovom ambijentu, deca su proteklih godina zajednički oslikavala tkanine velikog formata po uzoru na motive filafani, oprobala se u hip-hop plesu i afro-brazilskoj veštini kapuera.

ROĐENDAN MUZEJU: DOŽIVLJAJ ZA CEO ŽIVOT

Pored svih programa, kustosi Muzeja afričke umetnosti organizuju i rođendane za pamćenje. Edukativno-kreativne radionice povodom rođendana tematski prate aktuelne muzejske izložbe a jednako lepe utiske sa ovih programa nose i slavljenik i gosti. Dosadašnji slavljenici najčešće su birali radionicu Fantastične forme: Đivara, maska naroda Bamana koje, kako kaže Marija Miloš, imaju naročito važnu simboliku: ,,Maske đivara se vezuju za bujnost i obilje i legendu kojom se slavi znanje, trud i zajedništvo u tradiciji Malija – što su sve lepe poruke koje doprinose svečanom rođendanskom raspoloženju.’’

VIDIMO SE U MUZEJU!

Ako smo vas inspirisali da tragate za dobrim pričama, onda neka neka bude iz Afrike. Ukoliko posle ove preporuke odete u MAU, radujemo se da nam pričate kako vam je bilo. Dobre priče MORAJU da se dele.

Vidimo se u muzeju!