NARODNI MUZEJ KIKINDA: MUZEJ PO MERI DETETA

Tragom mamuta Kike, pronađene u glinokopu ‚‚Toze Markovića‘‘, koja je proslavila najpre Kikindu a potom i njen muzej, i sami smo naišli na vredno otkriće. Dečji klub Narodnog muzeja Kikinda pravi je dragulj koji pažljivo bruse ovdašnji muzejski pedagozi. Najveće priznanje za njihov rad zasigurno su deca koja neće da idu iz muzeja a kad ih jednom izvedete, saznanja koja su poneli kao suvenir danima su tema svih njihovih igara.

Vodimo vas u ravnicu da, poput Lale iz čuvene pošalice, koji se popeo na ludaju da vidi ceo grad, prođemo kroz muzej iz kog se Kikinda vidi kao na dlanu.

KURIJA: od zatvora do muzeja

U najstarijoj i, po mnogim mišljenjima, najlepšoj zgradi u centru grada, nalazi se Narodni muzej Kikinda. Zgrada Kurije, koja je izgrađena kao sedište Velikokikindskog distrikta 1839. godine, a služila je potom i kao sudnica i zatvor, od 1946. godine sedište je kulture u ovom banatskom gradu.

Više od 25 000 eksponata kikindskog muzeja čuva se u nekoliko zbirki: arheološka, istorijska, etnološka, prirodnjačka i umetnička.

Otkriće skeleta mamuta 1996. godine u glinokopu ‚‚Toze Markovića‘‘ dovelo je Kikindu u žižu javnosti. Deceniju kasnije, nakon opsežnih istraživanja i rekonstrukcija, mamut je postao vlasništvo muzeja i jedan od simbola grada po kome je i dobio ime Kika. Mamutica Kika inspirisala je brojne aktivnosti u muzeju i gradu, među kojima je najpoznatiji Mamutfest koji svakog septembra privlači veliki broj posetilaca.

Osim po mamutu, Kikinda je poznata i kao najveće zimovalište sove ušare pa je jesen rezervisana za Sovembar, niz programa posvećen edukaciji o ovoj zaštićenoj vrsti ptica.

Nedaleko od Kurije, nalazi se Suvača, jedan od tri sačuvana mlina na konjski pogon u Evropi a jedini u ovim krajevima. O Suvači brinu kustosi Narodnog muzeja Kikinda koji i ovaj prostor brojnim programima čine veoma privlačnim za posetioce.

DEČJI KLUB: mesto gde je učenje igra

Dečji klub Narodnog muzeja Kikinda osnovan je 2019. godine i po rečima Dragana Kiurskog, muzejskog pedagoga u ovoj ustanovi, zamišljen je kao ,,prostor namenjen deci, ali i porodicama, tako da zadovoljava njihove potrebe, obezbeđuje inspirativno iskustvo i učenje kroz zabavu (takozvani edutainment)‘‘.

Enterijer dečjeg kluba je veoma dopadljiv spoj dnevne sobe, učionice i igraonice. Udoban dvosed ispred televizora učiniće da se vaša deca osete kao kod kuće dok gledaju jedan od dva filma: Kikindski mamut ili Mudri zimuju u Kikindi.

‚‚Ovo je prostor namenjen deci, ali i porodicama, tako da zadovoljava njihove potrebe, obezbeđuje inspirativno iskustvo i učenje kroz zabavu‘‘, kaže kustos pedagog Dragan Kiurski.

Raznovrsne aktivnosti u dečjem klubu raspoređene su u nekoliko celina: aktivni sto (kombinacija teorijskog i manuelnog razumevanja muzejskih zbirki), edukativni paneli o muzeju, njegovoj funkciji kao i o ljudima koji u njemu rade, panel sa identitetima Kikinde, panel o Suvači, Kiki i o sovama.

U dečjem klubu dostupne su društvene igre sa motivima iz Kikinde, radni listići o Kiki, sovama i Suvači za predškolce i radni listovi sa zadacima o gradu i muzeju za nešto stariju decu. Zabavi u muzeju nikad kraja: ovde je moguće proveriti koliko je težak bio mamutov zub, koliko je meko kikindsko brašno, možete se oprobati u tkanju, rekonstruisanju predmeta poput pravih arheologa.. Iznenadićete se koliko su informacija vaša deca upamtila dok su se igrala i koliko zanimljiviji od igračaka mogu biti muzejski eksponati.

Najveće otkriće biće vam kako vreme ‚‚leti‘‘ pa budite spremni da u muzeju provedete veći deo dana jer Dečji klub samo je uvertira za obilazak Narodnog muzeja Kikinda.

MUZEJ I GRAD “OD A DO Š“

Za decu školskog uzrasta, osmišljen je program ‚‚Muzej od A do Š‘‘ koji im nudi da samostalno istražuju stalnu postavku. Azbuka pojmova sadrži 30 zadataka koji su bojama razvrstani po muzejskim zbirkama. Tako, na primer, odgovore na pitanja u narandžastim poljima treba tražiti u prostoriji sa arheološka zbirka čija su ulazna vrata uokvirena istom bojom. Zadaci su različitih nivoa i kreću se od onih lakših gde je potrebno samo pronaći određen predmet, do zahtevnijih – ‚‚napiši odgovor, kreiraj, razmisli i dopiši‘‘.

‚‚Prolaskom kroz stalnu postavku, radeći prema radnom listu, u paru, individualno ili porodično (poželjno zbog međugeneracijskog učenja), deca stiču trideset pojmova iz lokalnog nasleđa čime se sa sigurnošću učvršćuje njihov identitet i razvija osećaj pripadnosti kraju u kojem žive.‘‘, kaže Dragan Kiurski i ističe da Narodni muzej Kikinda ima dobru saradnju sa školama i vrtićima iz Kikinde a da je poslednjih godina sve veći broj škola iz drugih gradova čiji učenici dolaze na ekskurziju u Kikindu.

Ukoliko do sada niste bili u Kikindi a planirate da je posetite porodično, skrećemo vam pažnju na muzejski vodič “Kikinda od A do Š“, azbučnik pojmova sa zadacima koji će vas zabaviti i provesti kroz znamenitosti ovog grada.

Vidimo se u muzeju!

Način na koji kustosi Narodnog muzeja Kikinda čuvaju i promovišu nasleđe i neguju muzejsku publika, čine Kikindu vrednom pažnje i posete. A kad jednom dođete u banatsku ravnicu, umesto na ludaju, popnite se na prvi sprat Kurije i javite nam koliko daleko u istoriju, kulturu, umetnost i tradiciju doseže pogled.