MUZEJ AFRIČKE UMETNOSTI: ČUVAR PRIČA ZA MALU I VELIKU DECU

Da bi se odgajilo jedno dete potrebno je – celo selo. (afrička poslovica)Ova mudrost, kao putokaz, odvela nas je u Muzej afričke umetnosti u Beogradu (MAU) koji čuva priče, legende i mitove afričkih naroda.

Mudri kustosi znaju da se priča najbolje čuva kada se deli a da su najmlađi posetioci najvažnija publika.

I deca i roditelji koji su posetili MAU, dobro znaju da su u centru sela iz poslovice škola, biblioteka, pozorište i muzej. Svemu ostalom mesto je na periferiji.

KAKO DO MAU: ŽIRAFE KAO PUTOKAZ

Muzej afričke umetnosti – zbirka Vede i dr Zdravka Pečara u Beogradu jedini je muzej posvećen kulturi i umetnosti naroda Afrike u ovom delu Evrope. U neposrednoj blizini kružnog toka sa žirafama u naselju Senjak, već pola veka možete da doživite Afriku.

Kustosi i volonteri Muzeja afričke umetnosti, uz veliku pomoć umetnika, stažista, studenata i drugih stručnjaka osmišljavaju i realizuju brojne programe. Marija Miloš, viši kustos u MAU, ističe da se velika pažnja poklanja kreiranju aktivnosti za decu: ‚‚Trudimo se da podstičemo njihovu ljubopitivost, sumnjičavost, maštovitost, kao i različita pitanja i odgovore koji se tiču raznolikosti i povezanosti društava, priroda, kultura i umetnosti, u našem i u drugim vremenima.‘‘

Četiri stalna i nebrojeno povremenih programa za decu su merljivi parametri njihovog vrednog rada. Još je više onih koji statistici ‚‚beže‘‘ a koji se duže pamte. Za trenutke radosti koje nova znanja, iskustva i susreti u muzeju nose – odaberite pravi izlaz na kružnom toku kod žirafa.

PORODIČNI IZLET U KULTURU: NEDELJA U MAU

Ako želite da posetite MAU a niste sigurni kada, odgovor na ovu dilemu je u nazivu programa – Nedelja u MAU.Osmišljen kao način da se u muzeju ugoste sve generacije, ovaj program sastoji se iz dva dela – stručno vođenje kroz stalnu postavku ili tekuću tematsku izložbu za odrasle i edukativno-kreativna radionica za decu.
‚‚Dok se kreativne aktivnosti za decu odvijaju u muzejskom kabinetu na spratu, u muzejskim galerijama u prizemlju održava se stručno vođenje, razmenjuju se saznanja, utisci, pitanja, a neretko se stvaraju i nova poznanstva i drugarstva‘‘ kaže Marija Miloš.

Da su dobre priče sve što je ponekad potrebno i deci i roditeljima, uverili su se i predstavnici DECImetra jedne Nedelje u MAU, i to na stručnom vođenju kroz stalnu izložbenu postavku na temu Muzej kao čuvar priča koju je priredila Ana Acić, studentkinja antropologije. Istovremeno, deca su uživala u drugim afričkim pričama na radionici Slikovite priče – recikliraj i zabavi se koju su vodili Aleksandra Gačić, master antropologije, i Jovan Prodanović, student.

Opisujući tok ove radionice, Aleksandra i Jovan kažu: „Nakon što deca čuju od nas kroz kakve su to avanture prošli radoznala ptica kljunorog, tvrdoglavo slonče, pauk Anansi i drugi junaci priča iz Afrike, slede kreativne aktivnosti dece kojima će oni sami priče i dočarati.‘‘
Ove radionice često se završavaju improvizovanim teatrom na licu mesta i nastavljaju svoj život kroz kućne aktivnosti i igre.

* Ovde zastajemo da vam čestitamo Svetski dan muzeja koji se obeležava danas. Nastavak priče o MAU je u narednom tekstu koji objavljujemo sutra.